Archi­tect Simon Bernar­dus van Sante 1876–1936: Rooms in ‚rood’ Zaandam

Een rijk geïllustreerd boek over Zaanse architect Simon Bernhardus van Sante.

De ondertitel van het boek over architect van Sante luidt “Rooms in ‘rood’ Zaandam”. Elke overtuiging had zijn eigen zuil en ze zochten allemaal naar partners in uitvoerende werken met dezelfde overtuiging. De familie van Sante was katholiek en veel zijn opdrachten kwamen uit deze kring.

Het boek van auteur Gerry van Sante-​van Ingen over Simon Bern­hardus van Sante is een groot for­maat boek en geeft daarmee vol­doende ruimte voor illus­traties en dat is van belang om een goed beeld te kri­j­gen van zijn werk. Gelukkig wordt er ook aan­dacht besteed aan zijn per­soon­lijke leven en aan zijn activiteiten buiten de architectuur.Hij zat in tal van besturen, gaf aan­dacht aan het vakon­der­wijs, gaf zelf les aan de Burger avond­school. Hij had het geluk in een peri­ode tot was­dom te zijn gekomen waarin veel werd gebouwd, waarin won­ing­bouwor­gan­isaties wer­den ges­ticht. De fam­i­lie Van Sante was katholiek en veel van zijn opdrachten kwa­men uit deze kring.

Simon Bernhardus van Sante

Archi­tect Van Sante werkte in een peri­ode waarin de molens verd­we­nen en de fab­rieken ver­sch­enen, een peri­ode waarin de houten Zaanse huis­jes ver­van­gen wer­den door ste­nen won­ing­bouw. Van Sante heeft voor Zaan­dam een aan­tal karak­ter­istieke gebouwen ont­wor­pen die het bewijs van zijn vak­man­schap weergeven; de Jozef­school, nu beter bek­end als De Fab­riek, het gebouw voor de St. Joseph­sticht­ing in de Oost­z­i­jde (nu apotheek en dok­ter­spost), de Boni­fatiuss­chool aan de Ger­hard­straat (nu oogk­lin­iek), gemeen­telijk Elec­triciteitswerken aan de Oost­kade, pakhuis De Vrede in de Achter­sluis­polder en tal van wonin­gen. En dan nog de werken die inmid­dels verd­we­nen zijn zoals De Volks­bond, het Sint Janzieken­huis aan de Bloem­gracht, en de scholen aan de Bloem­gracht. En dan heb ik het alleen nog maar over Zaan­dam. Ook buiten onze streek heeft Van Sante zijn sporen nage­laten met wonin­gen, scholen, kerken etc. Achterin het boek staat een com­plete lijst van zijn oeu­vre.

Voor de schri­jf­ster was het een zegen dat er veel bewaard is gebleven zoals tal van dag­boek­jes en briefwis­selin­gen van Van Sante omdat dat enig inzicht geeft in de per­soon van Van Sante. Vooruit­gang, hard werken, je best doen, het hoort alle­maal bij de peri­ode waarin zij leefden.

De eerste bladzijde van het boekje van 1904

Het werk van Van Sante doet, om een idee te geven van zijn stijl, denken aan de Ams­ter­damse school. Veel en bij­zon­der met­sel­w­erk, ver­sierin­gen en dat niet alleen aan de buitenkant. Ook het bin­nen­huis werd met zorg en aan­dacht uit­gew­erkt. Vlo­eren, trap­pen­huizen, koz­i­j­nen aan alles werd zorg besteed en werd door vak­mensen uit­gevo­erd. Met zoveel aan­dacht voor bin­nen en buiten zou men nu spreken van een totaalconcept.

Trap­pen­huis St. Josef­school Hoorn, 1922

Het boek van Gerry van Sante-​van Ingen geeft een prachtig overzicht van werk en leven van de archi­tect Van Sante die voor, zeker voor Zaan­dam, een aan­tal beeld­bepal­ende gebouwen heeft nagelaten.


Boekgegevens

Titel: Architect Simon Bernar­dus van Sante 1876 – 1936 — Rooms in ‚rood’ Zaandam
Auteur: Gerry van Ingen
Aantal pagina’s: 226
ISBN: 9789463890274.
Verkoopprijs: € 30,99* (* inclusief kosteloze verzend­ing in Nederland en België)
Uitvoering: Hardcover.
Te bestellen: Boekscoutinfo@boekscout.nl

Dit stuk verscheen oorspronkelijk op De Zuidkanter en Historisch Zaandam.